ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ПОЛОЖЕННЯ ФУНКЦІОНУВАННЯ ТА ТРАНСФОРМАЦІЇ СИСТЕМИ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ЗАОЩАДЖЕНЬ ДОМОГОСПОДАРСТВ
DOI:
https://doi.org/10.53920/ES-2023-4-7Ключові слова:
державне регулювання, державне регулювання економіки, система, принцип, система державного регулювання заощаджень домогосподарствАнотація
Державне регулювання економіки є невід’ємною частиною економічної політики країни, оскільки дає можливість на основі втручання в господарські процеси досягати поставлених стратегічних та тактичних цілей. В сучасних умовах державне регулювання економіки є системою, яка відображає відносини фактично у всіх сферах та галузях національного господарства. Особливу роль в системі державного регулювання економіки відіграє підсистема впливу на економічну поведінку домогосподарств різними методами та інструментами з метою формування бажаної її моделі. Насамперед важливими залишаються питання регулювання заощаджень цих економічних суб’єктів в межах національної економіки, які формують основу інвестиційного розвитку країни, що обумовлено значними обсягами таких ресурсів, збереженням великої їх частки в неорганізованому вигляді.
У статті проведено дослідження теоретико-методологічних положень функціонування та трансформації системи державного регулювання заощаджень домогосподарств. Також розглянуто сутність зазначеної системи, її мету, функції, властивості та інші системні ознаки. Це дозволило поглибити саме теоретичні аспекти системи державного регулювання заощаджень домогосподарств, конкретизувати напрямки її функціонування у стохастичному економічному середовищі. Встановлено також, що існування окресленої системи є об’єктивно необхідним для ефективного впровадження національної стратегії економічного розвитку, оскільки саме домогосподарства формують інституціональний базис існування національної економіки.
На основі розгляду принципів державного регулювання економіки, аналізу ключових принципів функціонування механізму трансформації заощаджень домогосподарств у інвестиційні ресурси було конкретизовано принципи системи державного регулювання заощаджень домогосподарств. Такі принципи були розподілені на три групи: принципи формування, принципи функціонування та принципи розвитку, обґрунтовано зміст кожної із окреслених груп та конкретизовано принципи, які відносяться до них.