ФУНКЦІОНАЛЬНА МОДЕЛЬ УПРАВЛІННЯ ПРОЦЕСАМИ ЦИФРОВІЗАЦІЇ РЕГІОНАЛЬНИХ ЕКОНОМІЧНИХ СИСТЕМ
DOI:
https://doi.org/10.53920/ES-2022-4-16Keywords:
управління, функціональна модель, цифровізація, інформаційна економіка, цифрові технології, регіональна економічна система, регіон, регіональний економічний розвитокAbstract
Пандемія COVID-19 та обмеження до яких вона призвела вимагають нових підходів до процесів регіонального економічного розвитку та суспільного життя. Розвиток цифрових технологій відіграє значну роль в інноваційному та цифровому забезпеченні діяльності як суб’єктів господарювання, так регіонів і країни в цілому. Процеси впровадження цифрових технологій стимулюють регіональні системи до застосування інноваційних технологій та їх використання в управлінській та адміністративній діяльності.
У статті розглянуто сучасні проблеми та перспективи розвитку цифровізації регіональних економічних систем. Досліджено основні процеси впровадження цифрових технологій в усі аспекти економічного та суспільного життя регіонів. На основі аналізу було встановлено, що розвиток цифровізації сприяє входженню регіональних економічних систем до глобального цифрового простору, що сприяє розширенню співпраці між регіонами та дозволяє сформувати відповідні ІТ кластери. Було доведено, що процеси цифровізації та інтелектуалізації економічних процесів здійснюються при дотриманні певних принципів. На основі проведеного аналізу було визначено етапи цифровізації регіонів на основі показників кількості ІТ спеціалістів, ІТ компаній та закладів, які ведуть підготовку фахівців індустрії цифрових технологій. На основі регіональної кластеризації було розроблено основні заходи, які сприяють розвитку цифровізації на інноваційно-інвестиційній основі. Було проаналізовано найбільші українські та зарубіжні краудфандингові платформи, на яких здійснюється комунікаційний обмін між ідеями та інвесторами.
Доведено, що управління та розвиток процесів цифровізації на всіх рівнях державного управління сприяє підвищенню рівня інноваційної активності бізнесу та суспільства. Розвиток цифрових платформ сприяє збільшенню інвестиційної привабливості суб’єктів господарювання та спрощує пошук інвесторів для нових новаторських проектів. Використання не тільки українських, але й зарубіжних платформ, дає змогу вітчизняним розробникам підвищувати рівень та престижність своїх розробок, сприяє пошуку інвесторів для реалізації своїх проектів. На регіональному рівні це призводить до збільшення інвестиційних потоків в регіонах та забезпечує їх соціально-економічний розвиток.